Jak rozliczyć VAT od WDT samochodu
W przypadku sprzedaży używanego auta (które nie stanowi nowego środka transportu) na rzecz unijnego podmiotu, sposób rozliczenia VAT uzależniony jest od statusu nabywcy.
Sprzedaż używanego samochodu na rzecz podatnika z innego państwa Unii Europejskiej będzie zasadniczo stanowić WDT, jeżeli nabywca posiada przyznany mu przez inne niż Polska państwo członkowskie numer VAT UE. WDT nie wystąpi jednak, jeśli stosowana jest tzw. procedura marży (art. 13 ust. 8 w zw. z art. 120 ustawy o VAT).
Stawka VAT
W przypadku WDT możliwe jest zastosowanie zerowej stawki VAT pod warunkiem spełnienia przesłanek z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT, tj. gdy podatnik:
1)
7
dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który nabywca podał podatnikowi;
2)
7
przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;
3)
7
składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.
Trzeba mieć dowód wywozu
Podstawowe znaczenie dla zastosowania stawki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta