Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

dawać ludziom szczęście

18 listopada 2023 | Plus Minus | Stéphane Cohen

Jako minister sportu Pelé zaczął od pomysłu przeprowadzenia audytu w klubach, na co te oczywiście się nie zgodziły. Umoczeni po uszy działacze, defraudujący ogromne kwoty i odprowadzający je na konta w rajach podatkowych, bez żenady obrzucali go błotem.

23 lipca 1993 roku grupa zamaskowanych mężczyzn otworzyła ogień do pięćdziesięciorga dzieci ulicy, które spały w okolicach kościoła Nuestra Señora de la Candelária (pod wezwaniem Matki Boskiej Gromnicznej) w dzielnicy Centro Rio de Janeiro. Siedmioro dzieci i młody mężczyzna zginęli na miejscu. Jedna z ofiar została zastrzelona podczas ucieczki. Trzech innych młodych ludzi uprowadzono samochodem. Dwaj zostali zamordowani w pobliżu Aterro do Flamengo, chętnie uczęszczanego parku rozciągającego się między lotniskiem a Głową Cukru. Wagner dos Santos, którego porzucono w parku, przeżył mimo dwóch kul w głowie. W 1994 roku, na krótko przed rozpoczęciem procesu, znowu próbowano go zabić. Władze federalne przydzieliły mu wówczas ochronę.

Morderstwo dzieci i nastolatków w samym śródmieściu Rio de Janeiro wywołało wstrząs w społeczeństwie. Władze były zmuszone działać szybko. Na podstawie zeznań tych, którzy przeżyli, zatrzymano i postawiono w stan oskarżenia trzech żandarmów wojskowych i jednego cywila. Na podstawie zdjęć Wagner dos Santos rozpoznał jako sprawców czterech żandarmów. Trzej z nich zostali skazani. Łącznie wyroki otrzymało dziewięć osób. Wagner dziś żyje incognito w jednym z krajów w Europie, a kiedy wraca do Brazylii, nie może się nigdzie ruszyć bez uzbrojonych po zęby ochroniarzy. Inni, którzy mieli być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12727

Wydanie: 12727

Zamów abonament