Potrzebne nowe podejście do zasobów ziemi
Surowcowa polityka państwa musi uwzględniać wymagania zrównoważonego rozwoju i dać nam udział w gospodarce UE.
Przed wyborami, co oczywiste, programy wyborcze partii i zainteresowanie mediów skupiły się na ocenach stanu państwa i znanych problemach gospodarki. W dyskusjach nie wybrzmiał zasadniczy jej problem, tj. potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa surowcowego państwa, szczególnie surowców mineralnych. A przecież kwestia dostępnych zasobów ziemi, właściwe nimi zarządzanie i wykorzystanie to jedno z głównych zagadnień strategicznych w wymiarze międzynarodowym oraz krajowym.
Elementem bezpieczeństwa kraju jest zapewnienie trwałości dostępu do zasobów ziemi niezbędnych do zaspokojenia potrzeb bytowych społeczeństwa i gospodarczych państwa z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju, wzorem rozwiniętych gospodarczo państw świata. Tym bardziej że Polska należy do krajów o dużych zasobach udokumentowanych i perspektywicznych złóż kopalin.
Co kryje ziemia
Ziemia (górotwór) to z jednej strony zasoby kopalin będące źródłem do produkcji surowców mineralnych, niezbędnych do funkcjonowania większości działów gospodarki. Z drugiej to także szeroko rozumiana przestrzeń górotworu wraz z powierzchnią nieruchomości gruntowej, która może sama stanowić cenny zasób potencjalnie przydatny do wielorakich celów (np. do magazynowania substancji). Do zasobów Ziemi (jako źródła surowców)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta