Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mosty, wiadukty, drogi i tory

28 listopada 2023 | Administracja i samorząd | Kamil Kłosiński

Rozwój kolei będzie w najbliższych latach jednym z najważniejszych wyzwań w zakresie infrastruktury. Programy zarówno związane z budową CPK, jak i dotyczące rynku kolejowego i już prowadzone lub zakończone inwestycje – modernizacja Centralnej Magistrali Kolejowej, przebudowa Warszawskiego Węzła Kolejowego itp. – nie pozostawiają złudzeń, że czeka nas wysyp inwestycji tej branży.

To, co cieszy kolejarzy, niekoniecznie jest powodem do radości drogowców i samorządów.

Czyja odpowiedzialność

Rozwój kolei (zwłaszcza połączeń dużych prędkości) i dotychczasowe doświadczenia związane np. z modernizacją CMK wskazują, że ich powstanie nieuchronnie wiąże się ze zmianami w sieci drogowej: tworzone są zwłaszcza nowe wiadukty umożliwiające bezkolizyjny ruch na drogach lokalnych i nie tylko. To zaś, że budowane będą w związku z koleją nie oznacza, że to kolej będzie ponosić za nie odpowiedzialność.

Będąc na progu tych wielkich inwestycji warto przypomnieć, kto odpowiada za budowę takiej infrastruktury i jej późniejsze utrzymanie, gdyż kwestia ta już teraz budzi zażarte konflikty na linii kolej – samorządy.

Zarządca kolei

Podstawowym aktem prawnym jest oczywiście ustawa o drogach publicznych. Jej art. 28 ust. 2 pkt 3 ustanawia regułę, że w razie budowy nowej lub zmiany trasy istniejącej linii kolejowej, zwiększenia liczby torów, elektryfikacji linii, zwiększenia szybkości lub częstotliwości ruchu pociągów, budowa wiaduktu w miejscu krzyżowania się drogi publicznej z torami kolejowymi należy do wyłącznej właściwości zarządcy kolei. Na mocy ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” jest nim przede wszystkim PKP PLK S.A.

Ustawa o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12735

Wydanie: 12735

Spis treści
Zamów abonament