Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niepewny los zwierząt

28 listopada 2023 | Kraj | Grażyna Zawadka
Nie wiadomo, jaki będzie los jeleniowatych z Kosewa.
autor zdjęcia: Piotr Kamionka/REPORTER
źródło: Rzeczpospolita
Nie wiadomo, jaki będzie los jeleniowatych z Kosewa.

Wyjątkowe siedlisko setek jeleni na Mazurach przestanie istnieć. Zastąpią je sad i łąki kwietne. Kontrowersyjna decyzja PAN przedmiotem krytyki.

Chodzi o Stację Badawczą Polskiej Akademii Nauk w Kosewie Górnym, która zajmuje się hodowlą zwierzyny płowej (jeleniowatych). To placówka naukowa i jedna z największych atrakcji turystycznych Mazur. PAN zaprzecza, że chce ją zlikwidować, jednak pozbyła się pracowników, a stado chce zredukować do ok. 80 sztuk.

– To w istocie oznacza likwidację stacji. Zarządzałem jej majątkiem od 35 lat i najbardziej boli marnotrawienie i podważanie wieloletniego dorobku. I sugestie obecnych władz PAN, że zamiast badań zajmowaliśmy się „przerabianiem jeleni na kotlety” – mówi nam inż. Marek Bogdaszewski, były już kierownik Stacji Badawczej w Kosewie.

Złego początki

Placówka powstała w 1984 r. z misją hodowli jeleniowatych i badań nad nimi. Należy do niej 600-hektarowy teren, gdzie w warunkach zbliżonych do naturalnych żyje blisko 500 zwierząt – jelenie szlachetne i wschodnie, daniele i łosie. W ubiegłym roku zlikwidowano Instytut Parazytologii PAN, któremu stacja podlegała – przejął ją w zarząd Ogród Botaniczny PAN w Powsinie.

„Otwiera się nowy rozdział funkcjonowania Stacji, w której w miejsce fermy hodowlanej dziczyzny powstaną zachowawcze sady pielęgnujące stare,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12735

Wydanie: 12735

Spis treści
Zamów abonament