System kaucyjny: na zakupy pójdziemy z pustymi butelkami
Zasada mówi: zanieczyszczający płaci. Zgodnie z nią pojawia się system rozszerzonej odpowiedzialności producentów.
W wielu krajach europejskich system kaucyjny od lat funkcjonuje z dużym powodzeniem. Pionierem jest Szwecja, w której od 1986 r. system kaucyjny obejmuje aluminiowe puszki, a od 1994 r. butelki z plastiku. W Polsce system kaucyjny ruszy 1 stycznia 2025 r. Producenci i przedstawiciele branży handlowej mają niewiele czasu na jego wprowadzenie. Przedsiębiorcy i państwo będą musieli również zrozumiale poinformować konsumentów, o co chodzi w systemie kaucyjnym.
W systemie kaucyjnym chodzi o pobieranie opłaty przy sprzedaży napojów w opakowaniach. W Polsce systemem kaucyjnym zostaną objęte: butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów, łącznie z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych, puszki metalowe o pojemności do jednego litra oraz butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra. W chwili sprzedaży napoju w takich opakowaniach od osoby, która nabywa go w celu spożycia, a nie dalszej odsprzedaży, będzie pobierana ustalona kwota pieniężna (kaucja). Ta kwota będzie podlegać zwrotowi w chwili oddania opakowania. Prawo do otrzymania kwoty kaucji powstaje także w wypadku zwrotu odpadu powstałego z opakowania objętego systemem kaucyjnym, co dotyczy opakowań jednorazowych oraz wielokrotnego użytku, które z różnych względów, jak zużycie czy uszkodzenie, nie nadają się już do ponownego użycia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta