Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rynek mieszkań poszukuje równowagi

28 listopada 2023 | Ekonomia i rynek | Adam Roguski
W dyskusji udział wzięli: Piotr Witkowski (Pekabex Development), Dawid Wrona (Archicom), Konrad Płochocki (Polski Związek Firm Deweloperskich), Anna Błaszczyk (PFR Nieruchomości) i Izabela Stańczak (Heimstaden)
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
W dyskusji udział wzięli: Piotr Witkowski (Pekabex Development), Dawid Wrona (Archicom), Konrad Płochocki (Polski Związek Firm Deweloperskich), Anna Błaszczyk (PFR Nieruchomości) i Izabela Stańczak (Heimstaden)

Fundamenty polskiego rynku mieszkaniowego są silne, prywatny kapitał i państwo mają swoje role do odegrania. W krótkim terminie czekają nas turbulencje.

Podczas pierwszego panelu „Mieszkaniowy zawrót głowy” naszej imprezy Real Estate Trends uczestnicy odnieśli się do perspektyw krótko- i długoterminowych zarówno rynku sprzedaży mieszkań, jak i najmu.

Mglista przyszłość

2023 r. to na rynku mieszkaniowym z jednej strony coraz mocniej rozkręcający się popyt, m.in. dzięki sterydowi w postaci programu „Bezpieczny kredyt”, a z drugiej wyraźnie wolniejszy wzrost podaży. Ta nierównowaga skutkuje m.in. wzrostem cen mieszkań. Dopiero dane GUS za wrzesień i październik pokazują, że produkcja mieszkań w Polsce weszła na poziom typowy dla dobrej koniunktury. Dane Otodom Analytics za październik też świadczą o przyzwoitym już poziomie produkcji. Czy rynek złapał równowagę, czy to tylko złudzenie?

– Złudzenie – skwitował Konrad Płochocki, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. – Nie jest tak, że w dużych aglomeracjach, zwłaszcza Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście, uda się szybko uzupełnić podaż, że mamy tam duży zapas pozwoleń na budowę. Deweloperzy wprowadzają tu do ofert naprawdę wszystko, co mają i mogą. Teraz popyt jest bardzo duży, niemniej sami zastanawiamy się, jak będzie wyglądał w przyszłych latach. Z jednej strony liczymy na dalszy spadek inflacji i zmniejszanie się stóp procentowych, co długotrwale wpływałoby na ożywienie, ale z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że – o ile nie będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12735

Wydanie: 12735

Spis treści
Zamów abonament