Nakłady na naukę to inwestycja w silną i konkurencyjną gospodarkę
Rektorzy krakowskich uczelni oraz przewodniczący samorządów uczelni z grodu Kraka zastanawiali się nad przyszłością szkół wyższych i nauki w Polsce.
– Zaprosiliśmy państwa do tej rozmowy, bo to jest dobry czas, żeby dyskutować o nowych nadziejach. W Polsce tworzy się nowy układ polityczny, nowy rząd będzie tworzył różne plany i strategie. Dlatego uznaliśmy, że warto, żeby z jednego z najsilniejszych w Polsce środowisk akademickich popłynął głos wskazujący, czego oczekują uczelnie – powiedział Stanisław Mazur, prof. UEK, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, witając gości seminarium „Jaki uniwersytet?”, które odbyło się w murach tej uczelni. „Rzeczpospolita” była partnerem medialnym wydarzenia.
Obraz uniwersytetów
Jak obecnie przedstawia się środowisko akademickie? W Polsce działa 359 uczelni wyższych, w roku akademickim 2022/2023 studiowało na nich 1,223 mln studentów, co, jak zauważył rektor, oznacza znaczący spadek w stosunku do lat poprzednich. Najczęściej wybierane kierunki to biznes i administracja, medycyna, nauki społeczne oraz inżynieria techniczna. Rośnie liczba studentów zagranicznych; w roku 2022/2023 było ich prawie 105 tys. (+17 proc. r./r.), czyli ok. 9 proc. ogółu studentów. Pochodzą oni przede wszystkim z krajów byłego ZSSR, głównie Ukrainy, aczkolwiek rośnie też grupa studentów z Europy Południowej – Hiszpanii, Portugalii i Włoch.
Jak zauważył rektor, w Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, widoczna jest tendencja przerywania studiów przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta