Podatnik sam skomplikował sobie życie
Generalnie przepisy nie zakazują rozbicia jednej dostawy towaru na kilka faktur. Jednak niedopuszczalna jest korekta wystawionej faktury, dokonująca rozbicia pojedynczej dostawy na kilka faktur i zmieniająca moment powstania obowiązku podatkowego co do części dostawy.
W styczniu 2023 r. spółka wystąpiła o interpretację dotyczącą rozliczenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Wskazała, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, w tym również do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Z VAT rozlicza się miesięcznie. W sierpniu 2022 r. dokonała sprzedaży do Czech towaru w postaci monolitu metali szlachetnych ze zużytych katalizatorów. Wywóz całego towaru nastąpił w sierpnia 2022 r.
Z wniosku wynikało, że dostawa została zrealizowana na warunkach DDU – delivered duty unpaid – do określonego miejsca przeznaczenia na terytorium Czech, zakładu odzyskującego zawarte w monolicie metale szlachetne. Spółka wyjaśniła, że była organizatorem transportu, a wykonała go polska firma transportowa. Wywóz towaru nastąpił w 20 workach tzw. "Big Bag". Czeski kontrahent zgodnie z udzielonym pełnomocnictwem w sierpnia 2022 r. wystawił w imieniu spółki dwie faktury. Ale miesiąc później wystawił 9 faktur i jedną notę kredytową rozliczające całość dostawy. Jak bowiem tłumaczyła spółka ostateczna cena uzależniona jest od ilości metali szlachetnych zawierających się w towarze. Chciała się upewnić czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta