Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo w obliczu zagrożeń

20 grudnia 2023 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty

System bezpieczeństwa narodowego powinien być tak zbudowany, aby zapewnić niezakłócone funkcjonowanie demokratycznego państwa prawa nie tylko w okresie spokoju.

Obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa zostało wydrukowane w Związku Radzieckim być może w tej samej drukarni co Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z lipca 1944 r. Dekret z 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym Rada Państwa wydała na podstawie art. 33 ust. 2 Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Po prawie 30 latach, 16 marca 2011 r., Trybunał Konstytucyjny ogłosił długo wyczekiwany wyrok w sprawie zainicjowanej skargą wniesioną przez rzecznika praw obywatelskich. Trybunał orzekł, że dekret z 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym oraz dekret z 12 grudnia 1981 r. o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego są niezgodne z art. 7 Konstytucji RP w związku z art. 31 ust. 1 Konstytucji PRL z 22 lipca 1952 r. oraz z art. 15 ust. 1 Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych.

Trybunał podniósł przede wszystkim, że doszło do złamania normy zawartej w art. 31 ust. 1 Konstytucji PRL, w świetle której Rada Państwa nie była władna wydawać dekretów w związku z trwającą sesją Sejmu. Uczyniła to, przekraczając ramy kompetencyjne i w ten sposób powodując nielegalność dekretów jako wydanych przez organ nieuprawniony. Sprawozdawca sprawy sędzia TK M. Granat stwierdził, że „Rada Państwa nie miała prawa rozszerzać konstytucyjnych przesłanek wprowadzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12754

Wydanie: 12754

Spis treści
Zamów abonament