Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapasy – co sprawdzić przygotowując sprawozdanie finansowe

20 grudnia 2023 | Rachunkowość | Jakub Jamrozik

Przygotowując sprawozdanie finansowe należy zwrócić szczególną uwagę na rzetelność prezentowanych w nim informacji. Zapasy są jedną z kluczowych pozycji w większości przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych, dlatego kierownictwo tych podmiotów musi podjąć szereg działań wspierających prawidłową wycenę tych składników majątkowych.

Do najważniejszych działań należy przygotowanie odpowiedniej polityki rachunkowości, w której zawarta będzie metoda wyceny oraz prowadzenia analityki do posiadanych zasobów. Poza tym dużą uwagę powinna przykuć kwestia wyceny na dzień bilansowy. W tym celu niezbędne jest przygotowanie i odpowiednie przeprowadzenie inwentaryzacji oraz ocena przydatności ekonomicznej zapasów.

Nim odpowiemy na główny problem, którym jest odpowiednie przygotowanie sprawozdania finansowego w zakresie zapasów, warto dowiedzieć się czym one są.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 18 lit. a ustawy o rachunkowości (dalej uor) są to rzeczowe aktywa obrotowe, przeznaczone do zużycia lub zbycia w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub okresu dłuższego niż 12 miesięcy, jeżeli tyle trwa normalny cykl operacyjny właściwy dla danej działalności. W bilansie jednostki gospodarczej znajdziemy je pod pozycją B.I. Zgodnie z ustawową klasyfikacją zapasy dzielimy na:

∑ materiały (poz. B.I.1),

∑ półprodukty i produkty w toku (poz. B.I.2),

∑ produkty gotowe (poz. B.I.3),

∑ towary (poz. B.I.4),

∑ zaliczki na dostawy i usługi (poz. B.I.5).

O ile w przypadku przedsiębiorstw usługowych kwestia zapasów oraz gospodarki magazynowej nie jest głównym obszarem zainteresowania, to gdy mamy do czynienia z zakładami produkcyjnymi czy też firmami handlowymi, obszar ten...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12754

Wydanie: 12754

Spis treści
Zamów abonament