Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bliżej czy dalej do sprawiedliwości?

20 grudnia 2023 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski

Jeżeli sądy powszechne zaczną orzekać tak, jak wskazuje TSUE w orzeczeniu z 7 grudnia 2023 roku, to narażą państwo polskie na odpowiedzialność odszkodowawczą z powodu pozbawienia banków prawa do obrony

W ostatnich miesiącach z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu otrzymujemy wiele wyroków prejudycjalnych w sprawach o kredyty walutowe hipoteczne zwane frankowymi. W mediach uznaje się je za nowe prawo i oczekuje, aby sądy orzekały tak, jak tego chcą kredytobiorcy zwani „frankowiczami”. Czy tak jest? Należy przypomnieć zasady gry, które są następujące:

1.1. Trybunał TSUE wydaje wyroki prejudycjalne na podstawie art. 267 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), aby ujednolić stosowanie prawa wspólnotowego we wszystkich krajach członkowskich.

1.2. Sądy krajowe pytają, jak stosować prawo krajowe w zgodzie z prawem unijnym, a TSUE, odpowiadając, nie ma kompetencji do sprawdzania, czy pytania są zgodne z prawem danego kraju.

1.3. TSUE może objaśniać tylko stosowanie prawa wspólnotowego, mającego pierwszeństwo przed prawem krajowym, a nie ma kognicji w wykładni prawa krajowego żadnego państwa członkowskiego.

1.4. Całkowitą odpowiedzialność za swoje orzeczenie na podstawie wyroku prejudycjalnego ponosi sąd krajowy, a odpowiedzialność TSUE równa się odpowiedzialności przed Bogiem i historią.

1.5. Trybunał sam określa swoją właściwość wedle swego uznania. Może uznać, że ją posiada, kiedy chce odpowiedzieć na pytanie – chociaż nie powinien.

1.6. Wyroki prejudycjalne TSUE nie są wymienione pośród źródeł prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12754

Wydanie: 12754

Spis treści
Zamów abonament