Nieważność czynności prawnej a umowa o pracę
Nieważność czynności prawnej w odniesieniu do umów o pracę jest kolejnym tematem, na który warto zwrócić uwagę. Problematyka ta była rozpatrywana w judykaturze w różnych ujęciach.
W orzecznictwie zauważono, że stosowanie art. 58 kodeksu cywilnego poprzez art. 300 kodeksu pracy nie jest co do zasady wyłączone w prawie pracy, można sobie wyobrazić takie czynności pracodawcy wpływające na sferę uprawnień pracownika czy takie czynności pracownika, które należałoby ocenić jako nieważne w związku z przesłankami nieważności czynności prawnej wskazanymi w art. 58 k.c. i w związku z tym niewywołujące skutków prawnych. Zaznaczono jednak, że nie dotyczy to czynności pracodawcy zmierzających do rozwiązania stosunku pracy (wyrok SN z 10 sierpnia 2000 r., I PKN 751/99, LEX nr 1224659).
Sporo uwagi poświęcono nawiązywaniu stosunku pracy i przyjęto m.in., że każdy stosunek prawny podlega badaniu pod kątem zgodności jego treści i celu z ustawą, zasadami współżycia społecznego i zgodności z właściwością stosunku prawnego. Przekroczenie zasady swobody umów przez naruszenie tych kryteriów skutkuje nieważnością umowy albo jej części. Analizując problem dotyczący umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, wskazano, że należy ją oceniać z uwzględnieniem wskazanych w art. 3531 k.c. właściwości (natury) stosunku prawnego oraz w związku z tym, iż umowa ta jest uznawana za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta