Efektywna stawka podatkowa – wpływ na przedsiębiorstwo i audyt finansowy
Efektywna stawka podatkowa to najpopularniejszy wskaźnik efektywności podatkowej przedsiębiorstwa, o istotnym znaczeniu dla organizacji, organów skarbowych, a także biegłych rewidentów przeprowadzających badanie sprawozdania finansowego.
W związku z wprowadzaniem kolejnych globalnych regulacji podatkowych dot. tzw. minimalnego poziomu opodatkowania, znaczenie monitorowania i szacowania efektywnej stawki podatkowej będzie tylko rosło.
Stawka podatkowa a stawka nominalna
Efektywna stawka podatkowa (ang. Effective Tax Rate, ETR) to ważny wskaźnik w dziedzinie podatków i finansów, który różni się od nominalnej stawki podatkowej podatku dochodowego od osób prawnych (tj. od standardowych 19 proc. lub 9 proc. dla tzw. małych podatników).
Efektywna stawka podatkowa to proporcja między podatkiem dochodowym w rachunku wyników (tj. po uwzględnieniu odroczonego podatku dochodowego i innych korekt), a dochodem bilansowym przed opodatkowaniem (wynik brutto). Jest to więc stosunkowo łatwy w kalkulacji i porównaniu wskaźnik, który informuje o rzeczywistej stawce opodatkowania dochodu w rozumieniu bilansowym.
Różnice między nominalną stawką podatkową a efektywną stawką podatkową pokazują zarówno nieefektywności podatkowe jak i efektywności (np. korzystanie z ulg). Efektywna stawka podatkowa uwzględnia różnice wynikające m.in. z ulg, odliczeń, trwałych różnic w zasadach amortyzacji, a także innych elementów strategii podatkowej przedsiębiorstwa, które wpływają na rzeczywistą kwotę podatku, jaką płaci przedsiębiorstwo. Innymi słowy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta