Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konsekwencje braku niezależności

20 grudnia 2023 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska

ETPC w serii wyroków wypowiedział się krytycznie o praworządności w Polsce.

Forsowana z wielką determinacją reforma ustroju sądownictwa polskiego napotyka zdecydowany opór najwyższych trybunałów: Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Kwestia prawidłowego działania sądów w Polsce już dawno przestała być tylko kwestią polsko-polską. Dziś dyskurs toczy się na poziomie najwyższych trybunałów europejskich. Podsądnym niestety jest Polska.

Oba trybunały nie odpuszczają w kwestii praworządności. Żywa debata trwa również na gruncie krajowym. Nowa władza ustawodawcza i wykonawcza ma naprawić władzę sądowniczą. Pojawiają się różne koncepcje, ale warto, by zmiany nie powielały błędów poprzedników.

Nadmierny wpływ władzy ustawodawczej i wykonawczej na proces powoływania sędziów

Przełomowy wyrok ETPC z 22 lipca 2021 r. w sprawie Reczkowicz przeciwko Polsce (numer skargi 43447/19) zapoczątkował serię wyroków praworządnościowych przeciwko Polsce. Skarżącej wykonującej zawód adwokata wymierzono karę dyscyplinarną, a w ostatniej instancji orzekała Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Problem polegał na tym, że sędziowie tej Izby zostali powołani przez prezydenta RP...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12754

Wydanie: 12754

Spis treści
Zamów abonament