Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczanie różnic kursowych

20 grudnia 2023 | Rachunkowość | Patryk Zawada Danuta Kluska

W dzisiejszym globalnym świecie transakcje z zagranicznymi kontrahentami to dla wielu przedsiębiorców codzienność. Transakcje takie zawierane są zazwyczaj w walucie obcej, co prowadzi do powstawania różnic kursowych. W zależności od wahań kursów na rynku walutowym, mogą one być dodatnie lub ujemne, co przekłada się na przychody lub koszty podatkowe.

Zgodnie z zasadami rachunkowości księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim i walucie polskiej. Oznacza to, że wszystkie operacje gospodarcze wyrażone w walucie obcej przed wprowadzeniem do ksiąg rachunkowych wymagają przeliczenia na walutę polską. Zgodnie z ogólnymi zasadami przychody i koszty w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu.

W przypadku przychodów czy kosztów rozliczanych metodą kasową różnice kursowe nie powstają. Wynika to z faktu, że dzień powstania przychodu jest tożsamy z datą otrzymania środków pieniężnych. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku kosztów – dzień poniesienia kosztu i dzień uiszczenia zapłaty są tożsame. W takim przypadku średni kurs NBP przeliczany jest tylko w jednym dniu i nie ulega już zmianie.

Jednakże, w większości przypadków przychody jak i koszty uzyskania przychodów rozliczane są metodą memoriałową, a więc przychód czy koszt powstaje niezależnie od faktycznego uregulowania środków pieniężnych. W takim przypadku występuje różnica pomiędzy dniem powstania przychodu, a dniem faktycznego otrzymania płatności. I analogicznie, inny jest dzień powstania kosztu, a inny dzień jego zapłaty. W konsekwencji, inne są średnie kursy NBP w tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12754

Wydanie: 12754

Spis treści
Zamów abonament