Jak być offline w cyfrowym świecie
Potrzebne jest wyraziste prawo, chroniące pracowników.
Prawo do bycia offline (prawo do odłączenia od narzędzi cyfrowych) jest autonomicznym prawem, odmiennym od ogólnego prawa do odpoczynku, choć z nim związanym. Jest to prawo powstające w nowym świecie pracy, kształtowane przez nieustanne połączenie elektroniczne i cyfrowe, projektowane z myślą o dodatkowych potrzebach. Stanowi wyraz zwiększonej ochrony prawnej, gwarantującej odpoczynek i czas dla rodziny w nowoczesnej erze cyfrowej.
Odpowiedz na zagrożenia
Cyfryzacja pracy przynosi pracodawcom i pracownikom wiele korzyści gospodarczych i społecznych, takich jak swoboda, niezależność i elastyczność w odniesieniu do czasu, miejsca oraz sposobu wykonywania pracy i kontaktowania się z pracownikami poza godzinami pracy. Istotne jest też skrócenie czasu przeznaczonego na dojazd do pracy oraz ułatwienie wypełniania zobowiązań osobistych i rodzinnych, co przyczyniać się ma do zapewnienia równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Korzystanie z narzędzi cyfrowych do celów zawodowych może jednak również mieć takie negatywne skutki, jak większa intensywność i dłuższy czas pracy. Prowadzi to do przekraczania dopuszczalnych norm czasu pracy, braku odpoczynku, niepłatnych nadgodzin, zacierania granic między życiem zawodowym a prywatnym. Rosnące wykorzystanie technologii cyfrowych zmieniło tradycyjne modele pracy i stworzyło kulturę „stale osiągalnego”, „zawsze dostępnego”,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta