Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tej technologii nie da się zatrzymać

02 stycznia 2024 | Rzeczpospolita Cyfrowa | Michał Duszczyk

Baza firm, które wdrożyły sztuczną inteligencję, wciąż jest nieznaczna, a prognozowane wydatki na AI mają dynamicznie rosnąć – to wszystko wskazuje, że rok 2024 przyniesie nam w tym zakresie oczekiwaną rewolucję. Czy jest się czego bać?

Rok 2023 w świecie technologii należał do generatywnej AI (gen AI) i dużych modeli językowych, które zaczęły rozumieć język naturalny. Inne technologie z obszaru sztucznej inteligencji mają znacząco upowszechnić się w 2024 r. Czy i kiedy powstanie AGI (ogólna sztuczna inteligencja), przestaniemy odróżniać wygenerowany deepfake, a roboty od ludzi? Czy w nowym roku czekają nas przełomy na miarę ChatGPT? Na ile zaawansowane algorytmy mogą stanowić zagrożenie dla ludzi? Mnogość pytań dotyczących przyszłości AI, z którymi wchodzimy w 2024 r., jest olbrzymia. Uznani eksperci z całego świata (poniżej) starają się rozwiać przynajmniej część wątpliwości i nakreślić perspektywy dla tej przełomowej technologii.

Sztuczna inteligencja z pewnością przyniesie nam rewolucyjne zmiany – choćby na rynku pracy. Jak zauważa Adam Dziedzic, prezes Team Connect, czekają nas duże „przebranżowienia”. – W zawodzie grafików komputerowych AI już wykonuje za nich gros pracy. Zmiany dotkną też architektów, copywriterów, informatyków. Będzie konieczność nowych specjalizacji zawodowych. Ale AI obsługiwać muszą ludzie, a to przestrzeń dla nowych fachowców i start-upów – podkreśla Dziedzic.

AI zwiększy wydajność pracowników i poprawi efektywność firm. Nic dziwnego więc, że wydatki na rozwój tej technologii galopują – według prognoz IDC kwoty inwestowane w rozwiązania gen AI...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12762

Wydanie: 12762

Spis treści

Reklama

Zamów abonament