Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto zapłaci za szybki wzrost płacy minimalnej

02 stycznia 2024 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

Kolejny rok dwucyfrowych podwyżek najniższego wynagrodzenia to wyzwanie dla wielu firm i branż, w tym szczególnie dla sektora MSP i małych rynków pracy.

Zwiększenie cen produktów i usług, ograniczenie inwestycji a także wstrzymanie rekrutacji nowych pracowników – to trzy najczęściej wskazywane efekty dwustopniowej podwyżki płacy minimalnej w 2024 r., zapowiadane przez pracodawców objętych najnowszym badaniem agencji zatrudnienia Randstad.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia będzie w rozpoczynającym się roku głównym powodem podwyżek płac, które zadeklarowała rekordowo duża, aż 60-proc. grupa badanych firm. Prawie połowa z nich jako wyłączną albo główną przyczynę tych planów wskazała zwiększenie ustawowego minimum.

Dylemat pracodawcy

Nie tylko wyniki sondażu Randstad wskazują, że rekordowy wzrost minimalnego wynagrodzenia (które już teraz, w styczniu 2024 r., jest o 18 proc. wyższe niż w grudniu starego roku i o 21,5 proc. wyższe niż rok wcześniej) może mieć duży wpływ na inflację, na kondycję finansową przedsiębiorstw, a także na rynek pracy. Przed skutkami „kaskadowej podwyżki” minimalnego wynagrodzenia ostrzegają już od kilku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12762

Wydanie: 12762

Spis treści

Reklama

Zamów abonament