Sankcyjny podatek, czyli pułapka dla fundacji rodzinnej
Uczestnictwo fundacji w spółce transparentnej podatkowo będzie skutkować 25-proc. podatkiem.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 18.10.2023 r. (0114-KDIP2-1.4010. 399.2023.2.KS). Organ stwierdził w niej, że osiągnięte przez fundację rodzinną przychody (dochody) z tytułu uczestnictwa w spółce transparentnej podlegają opodatkowaniu stawką 25 proc., gdyż uczestnictwo w takiej spółce wykracza poza dozwoloną działalność gospodarczą fundacji rodzinnej. Ale czy słusznie?
Czego dotyczyła sprawa?
Fundator planował wnieść do fundacji rodzinnej, tytułem pokrycia funduszu założycielskiego, prawa udziałowe w société en commandite spéciale z siedzibą w Luksemburgu (dalej: SCSp), która jest odpowiednikiem polskiej spółki komandytowej. SCSp – podobnie jak spółka komandytowa – nie posiada osobowości prawnej, jednak posiada ona – tak jak spółka komandytowa – zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków. SCSp wyróżnia jej status podatkowy. A mianowicie jest ona podmiotem transparentnym podatkowo. Oznacza to, że podatek dochodowy od wygenerowanych przez nią zysków płacony jest na poziomie jej wspólników. Ona sama zaś nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym.
Przystąpienie i uczestnictwo fundacji rodzinnych w spółkach transparentnych podatkowo, takich jak SCSp, umożliwiłoby im prowadzenie zwolnionej od podatku dochodowego działalności gospodarczej. I to najpewniej się nie spodobało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta