Kodeks etyki uporządkuje relacje w firmie
Pracodawca może wprowadzić regulacje określające m.in. właściwy stosunek do współpracowników i klientów czy zakaz mobbingu i korupcji. Aby nie były to martwe zapisy, warto wprowadzić sankcje za ich nieprzestrzeganie.
Wprowadzenie zasad etyki u pracodawcy jest niewątpliwie koniecznym narzędziem do zapewnienia porządku i komfortowych warunków pracy. Implementacja systemu etycznego gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie organizacji, w tym jej pracowników. U takiego pracodawcy pracownicy czują się bezpiecznie, co z kolei jest podstawą do ich efektywnego rozwoju czy osiągania dobrych wyników pracy. Można zatem postawić tezę, iż wprowadzenie systemu etyki u pracodawcy wpływa na bezpieczeństwo organizacji. W jaki sposób to zrobić?
Akt wewnętrzny
Najskuteczniejszą metodą wprowadzenia etyki u pracodawcy jest stworzenie kodeksu etyki pracownika albo innego wewnętrznego aktu prawnego organizacji, który skupiałby wytyczne prawidłowego postępowania, wyznaczałby granice moralności. Etykę w organizacji można podzielić na płaszczyznę:
∑ zewnętrzną – tj. taką, która opisuje relację organizacja (w tym pracownik) a klient, kontrahent, inny interesariusz oraz
∑ wewnętrzną, która kształtuje stosunek pracodawca a pracownik.
Kodeks etyki pracownika powinien obejmować obie te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta