Dzika i nieobliczalna
„Biedne istoty”, zdobywca Złotego Lwa, to niezwykle oryginalna opowieść o wyzwalaniu się kobiety w męskim świecie. Godny Oscara.
Proza Alasdaira Graya, łącząc elementy realizmu, science fiction i fantastyki, wyjątkowo pasuje do temperamentu Greka Yorgosa Lanthimosa. Szkocki powieściopisarz zmarł w grudniu 2019 roku, ale obaj twórcy zdążyli się jeszcze spotkać, by porozmawiać o ekranizacji jego „Biednych istot”. Film Lanthimosa zdobył Złotego Lwa na ostatnim festiwalu w Wenecji, a dziś jest wymieniany wśród tytułów, które powalczą o oscarowe nominacje.
Bella, bohaterka „Biednych istot” – podobnie jak Frankenstein – jest wytworem szalonego naukowca. Jej stwórca, dr Baxter, zeszpecony w dzieciństwie, stał się ofiarą eksperymentów własnego ojca. Jest bardzo samotny. Rzucił wyzwanie Bogu, ożywiając zmarłą kobietę.
Własną drogą
Bella nie ma żadnej wiedzy o świecie. Jest jak niezapisana tablica. Dzika, nieobliczalna. Uczy się stawiania kroków, najpierw koślawych, potem coraz bardziej płynnych. I słów, którymi można porozumiewać się z innymi ludźmi. Z czasem dojrzewa, staje się świadoma siebie i swojej siły....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta