Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie trzeba rywalizować z systemem

18 stycznia 2024 | Ekonomia i rynek | Piotr Mazurkiewicz
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Maszyny są po to, aby nam pomagać w podejmowaniu decyzji. Ale nadal musimy mieć własny osąd, aby faktycznie podejmować właściwe decyzje – mówi dr Werner Vogels, wiceprezes i szef ds. technologii w Amazon.com.

Czy da się prognozować kierunek rozwoju technologii?

Jeśli spojrzymy na to, jak wyglądał cykl wdrażania nowych rozwiązań, innowacje powstawały w laboratoriach i musiały pokonać długa drogę, zanim dotarły do użytkowników. Wdrożenia trwały 10, 15 lat. Teraz już nie – przy wykorzystaniu chmury możliwe jest wprowadzenie nowych rozwiązań nawet w kilka godzin, wszystko można skompresować. Wystarczy spojrzeć na to, gdzie byliśmy w zeszłym roku w rozwoju sztucznej inteligencji, a gdzie jesteśmy dzisiaj.

Na naszej konferencji AWS re:Invent, mówiono dużo o generatywnej sztucznej inteligencji, modelach językowych. Zamiast używać kryształowej kuli do przewidywania, widać, co już się dzieje. Wiążą się z tym wyzwania, które musimy rozwiązać, jeśli uważamy, że naprawdę możemy i powinniśmy zastosować sztuczną inteligencję na całym świecie.

Modele językowe są bardzo amerykańskie, angielskie. I nie chodzi tutaj o jakość tłumaczenia. Niemal można rozmawiać przez telefon w jednym języku, a ktoś po drugiej stronie słyszy inny. Niemal w czasie rzeczywistym.

Jednak nie chodzi tylko o język.

No właśnie nie, chodzi o kulturę. Chociaż mówisz „Europa Środkowo- -Wschodnia”, masz na myśli wiele kultur, wszystkie radykalnie różne, mimo że kraje są blisko siebie, przynajmniej z perspektywy USA. Zawsze podaję taki przykład: jeśli poprosisz jeden z tych wielkich modeli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12775

Wydanie: 12775

Spis treści

Reklama

Zamów abonament