Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec przekraczania granic wytrzymałości Ziemi

18 stycznia 2024 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

Obecny model rozwoju gospodarczego powoduje co roku wielomiliardowe straty związane z utratą bioróżnorodności. Presja na przeciwdziałanie tym zmianom rośnie.

Ekstremalne zjawiska pogodowe, krytyczne zmiany w systemach ziemskich oraz utrata bioróżnorodności i załamanie ekosystemów – to trzy najpoważniejsze globalne zagrożenia w perspektywie dekady. Tak wynika z tegorocznej edycji raportu „The Global Risks Report” Światowego Forum Ekonomicznego, ogłaszanego co roku przed spotkaniem w Davos, dotyczącego największych zagrożeń dla świata i globalnej gospodarki w ciągu dwóch i dziesięciu lat.

O ile w krótkiej, dwuletniej perspektywie na liście dziesięciu największych czynników ryzyka znalazły się tylko dwa związane ze środowiskiem (na drugim miejscu – ekstremalne zjawiska pogodowe, a na dziesiątym – zanieczyszczenie), to już połowę wykazu długoterminowych zagrożeń tworzą konsekwencje przekraczania granic wytrzymałości Ziemi. W tym eksploatacji natury i niszczenia bogactwa różnych form życia, czyli bioróżnorodności.

Ważniejsze niż klimat

Firmy nie powinny się jednak łudzić, że w najbliższych latach bioróżnorodność będzie tylko pobocznym tematem poza głównym nurtem zainteresowania regulatorów, rządów, inwestorów i konsumentów. – W ostatnich miesiącach odnotowujemy coraz większą obecność tematu bioróżnorodności w międzynarodowym środowisku biznesowym, a już wkrótce debata nad klimatem przekształci się w debatę na temat roli ekosystemów i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12775

Wydanie: 12775

Spis treści

Reklama

Zamów abonament