Koniec przekraczania granic wytrzymałości Ziemi
Obecny model rozwoju gospodarczego powoduje co roku wielomiliardowe straty związane z utratą bioróżnorodności. Presja na przeciwdziałanie tym zmianom rośnie.
Ekstremalne zjawiska pogodowe, krytyczne zmiany w systemach ziemskich oraz utrata bioróżnorodności i załamanie ekosystemów – to trzy najpoważniejsze globalne zagrożenia w perspektywie dekady. Tak wynika z tegorocznej edycji raportu „The Global Risks Report” Światowego Forum Ekonomicznego, ogłaszanego co roku przed spotkaniem w Davos, dotyczącego największych zagrożeń dla świata i globalnej gospodarki w ciągu dwóch i dziesięciu lat.
O ile w krótkiej, dwuletniej perspektywie na liście dziesięciu największych czynników ryzyka znalazły się tylko dwa związane ze środowiskiem (na drugim miejscu – ekstremalne zjawiska pogodowe, a na dziesiątym – zanieczyszczenie), to już połowę wykazu długoterminowych zagrożeń tworzą konsekwencje przekraczania granic wytrzymałości Ziemi. W tym eksploatacji natury i niszczenia bogactwa różnych form życia, czyli bioróżnorodności.
Ważniejsze niż klimat
Firmy nie powinny się jednak łudzić, że w najbliższych latach bioróżnorodność będzie tylko pobocznym tematem poza głównym nurtem zainteresowania regulatorów, rządów, inwestorów i konsumentów. – W ostatnich miesiącach odnotowujemy coraz większą obecność tematu bioróżnorodności w międzynarodowym środowisku biznesowym, a już wkrótce debata nad klimatem przekształci się w debatę na temat roli ekosystemów i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta