Plan urlopów przynosi korzyść obu stronom stosunku pracy
Rozpisanie terminów wypoczynku sprzyja dobrej organizacji pracy. Pracodawca powinien jednak uważać, aby nie faworyzować części pracowników kosztem innych. Plan urlopów nie może przy tym obejmować urlopu na żądanie.
W ostatnim roku jednym z ważniejszych tematów w obszarze zarządzania pracownikami i budowy kultury organizacyjnej, poza wdrażaniem nowych reguł dotyczących kontroli trzeźwości czy pracy zdalnej, była kwestia zdrowia psychicznego pracowników. Pracodawcy prześcigają się w oferowaniu benefitów koncentrujących się na tej sferze życia pracownika (pakiety medyczne wzbogacone konsultacjami z psychologie, nauka technik relaksacyjnych). Nie zawsze jednak są one skuteczne i wciąż lawinowo rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawianych przez lekarzy psychiatrów, związanych z obniżoną kondycją psychiczną zatrudnionych. Dbając o zdrowie psychiczne pracowników, poza różnorakimi benefitami, warto sięgać do rozwiązań, które wynikają z samego kodeksu pracy i nie wymagają szczególnego trybu ich wprowadzenia – chodzi tu choćby o promowanie planowania i korzystania z przysługujących pracownikom urlopów.
Rozpiska terminów
Narzędziem, które sprzyja zarówno organizacji pracy, regeneracji, jak i przysłowiowemu ładowaniu baterii, jest plan urlopów. Konieczność ustalenia z wyprzedzeniem czasu wolnego zwiększa szanse na jego faktyczne wykorzystanie. Najbardziej skutecznym i pożądanym rozwiązaniem jest rozpisanie urlopu na cały rok na początku danego roku kalendarzowego, z uwzględnieniem wszystkich przysługujących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta