Prewencja pozwoli zminimalizować liczbę wypadków przy pracy
Wzrost wypadkowości w firmach w ubiegłym roku wskazuje, że pracodawcy wciąż niewystarczająco angażują się w ustanowienie odpowiednich zasad i procedur. To zaś oznacza narażanie się na wysokie koszty.
Wydaje się, że jesteśmy świadomi tego, w jakim stopniu bezpieczeństwo wpływa na nasze codziennie funkcjonowanie, skoro pasy określone przez inżynierów Volvo w 1959 r. jako niezbędne zapinamy w ciągu życia ponad 22 500 razy. Można więc powiedzieć, że procedury bezpieczeństwa, które mogą uratować nam życie i zdrowie, wykonujemy machinalnie. Dlaczego więc tylko w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 r. prawie 46 tys. Polaków zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, z czego 99 ze skutkiem śmiertelnym, jeśli nasze bezpieczeństwo w znacznej mierze zależy od ustanowionych zasad i procedur?
Chlubny przykład
Najbardziej widowiskowy efekt zastosowania wspomnianych zasad i procedur w ostatnim czasie mogliśmy obserwować na przykładzie zachowania załogi i pasażerów lotu lecącego z Sapporo do Tokio 2 stycznia 2024 r. Na skutek wdrożonych procedur ewakuacyjnych oraz przeszkolonych liderów ewakuacji, którzy byli częścią załogi na pokładzie samolotu, pomimo gryzącego i toksycznego dymu w kabinie, żadna z 379 osób będących na pokładzie Airbusa nie odniosła obrażeń.
Ktoś mógłby powiedzieć, że to tzw. zachowanie zimnej krwi ocaliło tych ludzi od stratowania się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta