Pokorni prymusi nie uratują ludzkości
Nauczmy się cenić kochających ryzyko indywidualistów, choćby wydawali nam się nieznośni – bo to oni budują innowacyjne przedsiębiorstwa i pchają świat do przodu. A może nawet go ocalą.
Jeśli jako społeczeństwo nie nauczymy się większej akceptacji dla niezależnie myślących oryginałów, na zawsze pozostaniemy na technologicznych i gospodarczych peryferiach rozwiniętego świata. Tak zwani normalni ludzie nie budują innowacyjnych, rewolucyjnych przedsiębiorstw.
Specjalizujący się w psychologii organizacyjnej prof. Adam Grant w swoim bestsellerze zatytułowanym „Buntownicy” wskazuje, że umiejętność kwestionowania status quo i znajdywania nowatorskich rozwiązań można w sobie kształtować i rozwijać. Nasza zdolność radzenia sobie z najważniejszymi problemami współczesnego świata – kryzysem klimatycznym, zmianami demograficznymi, niestabilną sytuacją geopolityczną – w znacznej mierze zależeć będzie od zdolności tworzenia i utrzymywania kultury akceptującej i wspierającej ludzi potrafiących myśleć niesztampowo, mimo że tego typu osobowości potrafią wydawać się dla większości dziwne, niezrozumiałe czy wręcz nieakceptowalne.
Elon Musk, czyli uwielbienie dla ryzyka
Zasadniczo od momentu przejęcia kontroli nad Twitterem (dziś X) dyżurnym chłopcem do bicia dla mediów głównego nurtu stał się Elon Musk, krytykowany za sposób zarządzania portalem X, poglądy polityczne czy posty lub wypowiedzi. Nie jest moim zamiarem rozstrzyganie zasadności tej krytyki. Wystarczy powiedzieć, że nabycie Twittera przez Muska było raczej błędem, do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta