Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Milion na wesele, a potem kłopot

17 lutego 2024 | Plus Minus | Paweł Rochowicz
Na planie „Wesela 2”. Jest wrzesień 2020 r., środek pandemii. Czy to się mogło biznesowo udać?
autor zdjęcia: east news
źródło: Rzeczpospolita
Na planie „Wesela 2”. Jest wrzesień 2020 r., środek pandemii. Czy to się mogło biznesowo udać?

Finansowanie produkcji filmowej to inwestycje z wielkim ryzykiem. Nieporozumienia na tym tle mogą się skończyć procesami sądowymi.

Polskie hity filmowe jak „Chłopi” czy „Zielona granica” przyciągnęły do kin tłumy. Jednak nie zmieniło to trendu ostatnich lat: po pandemii kina opustoszały, a widzowie przenieśli się na platformy internetowe. Branży filmowej trudno będzie wrócić do rekordowego roku 2018, gdy do kin w Polsce przyszło 57 mln widzów.

W takich czasach pozyskiwanie finansowania jest wielkim wyzwaniem dla producentów. Prowadzi to do sporów o spore pieniądze. Jedna z takich historii związana jest z filmem „Wesele 2” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. „Rzeczpospolita” poznała kulisy jego finansowania. Podobnie jak w akcji filmu, początkowo wśród bohaterów panują optymizm i zgoda, a zakończenie jest ponure. Może znaleźć finał w sądzie.

Puste sale w kinach

Historia zaczęła się jesienią 2020 r., gdy szalał Covid-19 i kina już były puste. Spółka Metrage, producent powstającego wówczas „Wesela 2”, namówiła ok. 20 firm z różnych branż na finansowanie go jako koproducenci. Zachęcała do tego m.in. swoimi poprzednimi sukcesami ekranowymi, przede wszystkim „Kleru”.

Do inwestycji dała się namówić bydgoska spółka BDB z branży usług budowlanych. W zamian za wkład okrągłego miliona złotych, czyli 3,5 proc. kosztów produkcji filmu, miała otrzymać taki sam udział...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12801

Wydanie: 12801

Zamów abonament