Imigranci wspierają rozwój Polski
Edukacja jest najlepszym mechanizmem integracji międzykulturowej.
Co dwudziesty mieszkaniec Stanów Zjednoczonych, lidera światowego ruchu imigracyjnego, ale też już co dziesiąty mieszkaniec Polski są imigrantami. Za sprawą dużej fali przybyszów z Ukrainy weszliśmy do grona państw życzliwie przyjmujących cudzoziemców. Tylko kto o tym wie?
W przestrzeni publicznej obowiązuje zupełnie inna retoryka. Liczymy Polaków, których 2 miliony wyemigrowało z kraju w ostatniej fali wyjazdów ekonomicznych, zwłaszcza po wejściu Polski do UE, otwierającym swobodny przepływ ludności w ramach Wspólnoty. Część z nich powraca, ale bilans migracji osób urodzonych w kraju nadal jest ujemny. Boimy się imigrantów z obszarów odległych kulturowo, którzy są haniebnie wykorzystywani w wojnie hybrydowej na granicy z Białorusią. Nie chcemy przyjmować cudzoziemców w ramach przymusowego mechanizmu relokacji w UE, o czym świadczą wyniki ostatniego referendum. Zbyt mała frekwencja (45 proc.) je unieważnia, ale nie można zignorować głosów ponad 10 milionów wyborców, którzy wypowiedzieli się stanowczo przeciw.
Pracownicy i studenci
Z drugiej strony przyjęliśmy 2 mln Ukraińców, którzy na skutek wojny opuścili swój kraj, znajdując w Polsce bezpieczną przystań, a często też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta