Choroby zakaźne wracają do Polski
O przyszłości i aktualnym stanie szczepień ochronnych, a także o rosnących wyzwaniach w zwalczaniu chorób zakaźnych dyskutowali eksperci podczas debaty zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą”.
„Szczepienia ochronne. Czy choroby zakaźne to już przeszłość? Jakie znaczenie mają dziś działania profilaktyczne takie jak szczepienia?” – to tytuł debaty zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą”. Uczestnicy debaty dyskutowali o obecnym statusie przyszłości szczepień ochronnych, a także o roli profilaktyki w zwalczaniu chorób zakaźnych.
Dr Paweł Grzesiowski, wakcynolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemiologicznych, wskazał, że pandemia Covid-19 znacząco wpłynęła na krajobraz chorób zakaźnych w Polsce. – Jesteśmy w okresie przejściowym, w którym obserwuje się powrót chorób, takich jak krztusiec, odra czy infekcje pneumokokowe. Choroby te były wcześniej mniej rozpowszechnione dzięki środkom zapobiegawczym, takim jak kwarantanna i noszenie masek. Z chwilą ich złagodzenia odnotowuje się wzrost liczby przypadków często większy niż przed pandemią – zauważył.
Spada liczba szczepień
Ekspert zwrócił uwagę na znaczny spadek liczby wykonywanych szczepień. W Europie nawet 2 mln dzieci nie otrzymały na czas szczepionek. To niesie niebezpieczeństwo tzw. epidemii wyrównawczych – wzrostem zachorowań na choroby, które wcześniej były skutecznie kontrolowane dzięki szczepieniom. Dr Grzesiowski przypomniał o prawie 50-krotnym wzroście zachorowań na odrę w regionie euroazjatyckim. Podkreślił też regionalne różnice w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta