Kiedy można odroczyć rozprawę
Przepisy postępowania sądowoadministracyjnego zawierają gwarancję umożliwiającą zrealizowanie prawa do przedstawienia swojego stanowiska lub prawa do obrony.
Przepis art. 109 Prawa o postępowaniu sadowo administracyjnym (dalej: p.p.s.a.) stanowi podstawę do odroczenia rozprawy, czyli przeniesienia czynności rozpoznania sprawy przed sądem administracyjnym w innym terminie.
Jakie przyczyny
W ustawie wskazano katalog takich przyczyn, które sąd powinien wziąć pod uwagę. Rozprawa ulega odroczeniu, jeżeli sąd stwierdzi nieprawidłowość zawiadomienia którejkolwiek ze stron albo jeżeli nieobecność strony lub jej pełnomocnika jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem lub inną znaną sądowi przeszkodą, której nie można przezwyciężyć, chyba że strona lub jej pełnomocnik wnieśli o rozpoznanie sprawy podczas ich nieobecności.
Prawo do obrony
Przy rozpoznaniu sprawy sąd musi mieć na uwadze różne wartości i zasady. Przywołany przepis z pewnością stanowi gwarancję prawa do obrony. Co najważniejsze przedstawienie swojego stanowiska na rozprawie jest podstawową formą udziału strony w postępowaniu sądowym. W tym przypadku pospieszne rozpoznanie sprawy może spowodować ujemne skutki u strony postępowania. Dlatego tak ważne jest, aby przy ocenie wniosku strony o odroczenie rozprawy mieć na uwadze nie tylko potrzebę realizacji zasady szybkości postępowania, ale też gwarancje procesowe strony służące obronie jej praw w postępowaniu sądowym.
Z drugiej strony instytucja odroczenia rozprawy w świetle art. 109 p.p.s.a. jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta