Rodzaje ubezpieczeń dla obcokrajowców
Na terenie Polski ubezpieczenie kosztów leczenia obcokrajowców jest regulowane przez ustawę o cudzoziemcach.
Zapewnienie odpowiedniego ubezpieczenia dla pracowników zagranicznych w Polsce to nie tylko wymóg prawa, ale także istotny element dbałości o nich.
Jeśli obcokrajowiec pracuje w firmie w Polsce na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej lub innej umowy świadczenia usług, i jest obywatelem kraju Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, to pracodawca musi zgłosić taką osobę do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego w Polsce. Cudzoziemiec pracujący na podstawie umowy o dzieło nie podlega obowiązkowemu zgłoszeniu do ZUS.
W przypadku cudzoziemców spoza UE, EOG lub Szwajcarii należy najpierw sprawdzić, czy Polska posiada umowę o zabezpieczeniu społecznym z krajem pochodzenia danej osoby. W przypadku jej braku stosuje się polskie przepisy dotyczące obowiązkowych ubezpieczeń.
Jeśli cudzoziemiec pochodzi z krajów, z którymi Polska zawarła umowy o zabezpieczeniu społecznym, należy zapoznać się z warunkami tych umów. Obecnie Polska ma takie umowy m.in. ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą, Ukrainą, Australią, Czarnogórą i Serbią.
Na terenie kraju ubezpieczenie kosztów leczenia obcokrajowców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta