Kontrole podatkowe w obszarze cen transferowych w latach 2021–2023
Warto co jakiś czas weryfikować rynkowość warunków stosowanych w transakcjach realizowanych z podmiotami powiązanymi. Pozwoli to uniknąć odpowiedzialności oraz uciążliwych sankcji.
Zagadnienie cen transferowych w ostatnich latach cechuje się dużą dynamiką rozwoju oraz zmianami w przepisach podatkowych, które określają w sposób szczegółowy obowiązki podmiotów powiązanych. Z uwagi na zachodzące zmiany w otoczeniu prawno-regulacyjnym podatnicy coraz częściej przywiązują dużą uwagę do działań mających na celu określenie zasad współpracy pomiędzy podmiotami powiązanymi. Dzięki ustandaryzowanym zasadom oraz polityce cen transferowych podatnicy mogą ograniczać ryzyko podatkowe w postaci weryfikowania przez kontrole podatkowe warunków rozliczania transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi.
Kontrole podatkowe w obszarze cen transferowych przeprowadzane są przez organy podatkowe w ramach kontroli podatku dochodowego od osób prawnych lub fizycznych. Od 2022 roku podatnik w przypadku kontroli z zakresu cen transferowych ma obowiązek przedłożyć na żądanie organów podatkowych dokumentację cen transferowych (lokalną oraz grupową) w terminie 14 dni od dnia doręczenia żądania. Jest to dla podmiotów powiązanych pozytywna zmiana w porównaniu do lat poprzednich, ponieważ uprzednio termin na przekazanie dokumentacji wynosił siedem dni.
Statystyki
W latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta