Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja w audycie: czy sztuczna inteligencja zmieni pracę audytorów?

10 czerwca 2024 | Ekonomia i rynek | Krzysztof Maksymik
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Nowoczesne technologie takie jak sztuczna inteligencja rewolucjonizują również branżę audytu finansowego. Jakie wyzwania stoją przed biegłymi rewidentami i jakie korzyści niesie ze sobą wykorzystanie AI w badaniach sprawozdań finansowych?

Dzień dobry, nazywam się Krzysztof i będę miał przyjemność zajmować się badaniem państwa sprawozdania. Brzmi trochę znajomo? Prawdopodobnie każdy z nas zetknął się z botem na infolinii, który w standardowych sprawach przeprowadzi przez proces obsługi klienta lub skieruje do konsultanta w sprawach złożonych.

Branża nie mówi nie dla AI

Czy taka sytuacja mogłaby mieć miejsce w przypadku badania sprawozdań finansowych? Na pewno nie w najbliższych latach, co wynika z charakteru pracy biegłego i tego, w jaki sposób jest uregulowana – poprzez standardy zawodowe, regulacje prawne, a także określone wymogi etyczne. Co więcej, zaryzykowałbym stwierdzenie, że taka sytuacja nigdy nie nastąpi.

Nie oznacza to, że branża audytorska mówi zdecydowane „nie” sztucznej inteligencji. Wbrew obawom, że inteligentne technologie zabiorą pracę księgowym czy audytorom, należałoby raczej zapytać, czy za jakiś czas nie będziemy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12894

Wydanie: 12894

Spis treści

Reklama

Zamów abonament