Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przerzucone dochody – kiedy da się skorzystać z wyłączenia

10 czerwca 2024 | Podatki | Monika Grobelska

Mimo ubiegłorocznej nowelizacji, która doprecyzowała część przepisów dotyczących podatku od przerzuconych dochodów, podatnicy mają wątpliwości odnośnie do relacji tego podatku z podatkiem u źródła, CFC oraz podatkiem minimalnym.

Przepisy dotyczące podatku od przerzuconych dochodów nie bez powodu od początku budziły wiele kontrowersji. Częściowo regulacja została znowelizowana ze skutkiem od 1 stycznia 2023 r. Nadal pojawia się jednak wiele niejasności i problemów, w szczególności na styku tego podatku z innymi przepisami ustawy o CIT.

Istota podatku

Dla przypomnienia: z podatkiem od przerzuconych dochodów mamy do czynienia w sytuacji, gdy polski podatnik CIT ponosi tzw. koszty pasywne (płatności za usługi doradcze, licencje, koszty finansowania dłużnego etc.) na rzecz zagranicznego podmiotu powiązanego, który uzyskany przychód (dochód) transferuje do innego podmiotu (tzw. odbiorcy końcowego), w jakiekolwiek formie (np. w drodze dywidendy). Dotyczy to kosztów pasywnych, które polski podatnik zalicza w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów. Konieczne jest przy tym spełnienie łącznie kilku testów, tj.:

1) niskiego poziomu opodatkowania w kraju rezydencji podmiotu powiązanego (mniej niż 14,25 proc.), wyłączenia lub zwolnienia z opodatkowania płatności pasywnych;

2) głównego źródła przychodów, co oznacza, że płatności pasywne muszą stanowić co najmniej 50 proc. ogółu przychodów zagranicznego podmiotu powiązanego oraz

3) dalszego transferu przychodów (płatności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12894

Wydanie: 12894

Spis treści

Reklama

Zamów abonament