Młodsze zetki rwą się do pracy, a rzadziej do studiowania
Uczniowie ostatnich klas liceów i techników twardo stąpają po ziemi, doceniając znaczenie zawodowych doświadczeń.
Tylko 17,4 proc. uczniów starszych klas szkół średnich nie pracuje ani nie ma na razie planów podjęcia pracy. Znacznie większa grupa, bo ponad 56 proc. młodych ludzi, już zarabia, najczęściej przy dorywczych zajęciach. Te wyniki badania „Skok w dorosłość” przeprowadzonego na zlecenie Politechniki Wrocławskiej (PWr) przez Instytut Badawczy IPC dowodzą, że młodsze roczniki pokolenia Z pragmatycznie podchodzą do swej przyszłości.
Badanie, które objęło ponad tysiąc uczniów i uczennic dwóch ostatnich klas liceów i techników (17–19 lat), dowodzi, że 27 proc. z nich pracuje w czasie wolnym po szkole, a co szósta osoba ma już stałą pracę.
Zadbać o szkołę życia
Dr Anna Borkowska, psycholożka i wicedyrektorka Centrum Doskonałości Dydaktycznej Politechniki Wrocławskiej, zwraca uwagę, że praca zarobkowa – także ta dorywcza – jest jedną z niewielu aktywności, które budują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta