Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

KSeF – kogo można upoważnić do dostępu do systemu

10 czerwca 2024 | Podatki | Monika Wolska-Bryńska

Z Krajowego Systemu e-Faktur, a więc z prawa do wystawiania i otrzymywania faktur w tym systemie można korzystać na mocy uprawnień właścicielskich lub dzięki uprawnieniom nadanym przez inną osobę lub podmiot.

KSeF czyli Krajowy System e-Faktur to system teleinformatyczny, który ma służyć do wystawiania, otrzymywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych (czyli e-faktur, faktur elektronicznych). Dzięki niemu każda e-faktura wystawiana przez przedsiębiorcę będzie trafiała do odbiorcy właśnie za pośrednictwem tego systemu. Ma to ujednolicić sposób rozliczania się pomiędzy przedsiębiorcami, usprawnić komunikację między podatnikami a administracją podatkową oraz zapobiegać ewentualnym oszustwom podatkowym.

Od 1 lipca 2024 r. KSeF miał być obowiązkowy, z wyjątkiem małych i średnich przedsiębiorstw zwolnionych z VAT, gdzie wprowadzenie tego systemu planowano na 1 stycznia 2025 r. Założenia te okazały się jednak nieaktualne, o czym na początku bieżącego roku poinformował minister finansów, uzasadniając takie działania koniecznością przeprowadzenia audytu systemu. Na briefingu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał natomiast, że audyt wykazał liczne błędy systemowe KSeF. Stąd konieczne jest rozpoczęcie całego procesu niemalże od początku, tj. od zbudowania nowej architektury systemu, która z kolei będzie podstawą do opracowania nowego oprogramowania. W tak zaistniałej sytuacji zdecydowano się na to, aby ustalić dwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12894

Wydanie: 12894

Spis treści

Reklama

Zamów abonament