AI prawników tylko wspomaga
Wyróżnienia za innowacyjne rozwiązania w 2023 roku trafiły do pięciu kancelarii prawniczych: Affre i Wspólnicy, Lubasz i Wspólnicy, PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler, PragmatIQ Kancelaria Prawna Szymkowiak oraz PwC Legal.
Po raz siódmy w Rankingu Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej” wzięliśmy pod lupę innowacyjne rozwiązania oraz technologie stosowane przez polskie firmy prawnicze. Były one oceniane w siedmiu kategoriach: innowacyjny produkt dla klientów, marketing, obsługa klienta, rozwiązanie wewnętrzne, wspomaganie pracy prawników, zabezpieczenia oraz zarządzenie kancelarią.
Większość członków kapituły, zapoznając się z tegorocznymi zgłoszeniami, zwróciła uwagę na mniejsze zainteresowanie polskich firm prawniczych wykorzystaniem możliwości sztucznej inteligencji.
– Być może w tej branży nie okazała się tak przydatna, jak sądzono, lub jej wdrożenie wymaga dużego wysiłku finansowego i organizacyjnego oraz czasu – zastanawia się Ewa Szadkowska, szefowa działu prawa w „Rzeczpospolitej”. Wtóruje jej Jakub Barwaniec, co-founder i CEO Pergaminu – platformy do automatyzacji umów.
– Usługi prawnicze to powtarzalność, przewidywalność, bezpieczeństwo. Zachowanie tych zasad przy stosowaniu AI w jej obecnym kształcie nie jest łatwe – przyznaje.
Efektywnie wykorzystać AI
W tym roku kapituła nie przyznała nagrody głównej, ale wyróżniła pięć kancelarii, które wykazały się innowacyjnością w różnych obszarach.
Dwa wyróżnienia przyznano za wspomaganie pracy prawniczej. Otrzymały je PWC Legal oraz kancelaria Lubasz i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta