Po przejęciu pracownika mniej czasu na „zapisanie” go do PPK
Co do zasady, osobę zatrudnioną należy zgłosić do PPK najpóźniej 10. dnia miesiąca następującego po tym, w którym przepracowała 90 dni w danym podmiocie. Do tego stażu następca prawny dolicza też ten nabyty u poprzednika.
„Zapisanie” osoby zatrudnionej do PPK – czyli zawarcie w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK – następuje, co do zasady, nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły trzy miesiące (90 dni) zatrudnienia tej osoby. Do okresu zatrudnienia wymaganego dla zawarcia umowy o prowadzenie PPK wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w obecnym podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli – z mocy odrębnych przepisów – obecny podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot zatrudniający, który poprzednio zatrudniał daną osobę. Takim odrębnym przepisem jest np. art. 231 kodeksu pracy.
Należy także zwrócić uwagę, że w przypadku nabycia przez podmiot zatrudniający przedsiębiorstwa innego podmiotu w całości lub jego zorganizowanej części, podmiot zatrudniający, który nabył przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta