Siedem praw przysługujących ojcom
Dzień Ojca to idealna okazja, aby zwrócić uwagę na prawa, które ojcom przysługują. W Polsce mogą korzystać z wielu uprawnień, które pozwalają im aktywnie uczestniczyć w wychowywaniu dzieci i wspierać partnerki w pierwszych miesiącach życia potomstwa.
Coraz więcej ojców faktycznie uczestniczy w wychowaniu swoich dzieci, a stereotyp nieobecnego, zapracowanego taty odchodzi w zapomnienie. Statystyki pokazują, że coraz więcej ojców decyduje się na korzystanie z urlopów związanych z rodzicielstwem, co wspiera ich żony i partnerki zarówno w odnalezieniu się w nowej roli rodzica, jak i w szybszym powrocie na rynek pracy.
Mamy chcą być aktywne zawodowo, ale potrzebują wsparcia w realizacji planów zawodowych i rodzinnych. Korzystanie z uprawnień rodzicielskich przez ojców jest kluczowe w tym procesie.
W niniejszym artykule przyjrzymy się dokładnie uprawnieniom, które przysługują ojcom.
1) Zwolnienie od pracy z tytułu urodzenia dziecka
Świeżo upieczonemu tacie przysługuje zwolnienie od pracy z tytułu urodzenia się dziecka, które potocznie nazywane jest „urlopem okolicznościowym”. Ten rodzaj zwolnienia od wykonywania pracy udzielany jest w wymiarze 2 dni, bez względu na liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Pracownik nie musi wykorzystać 2 dni naraz.
Zwolnienie udzielane jest na cały dzień pracy, bez względu na liczbę godzin, jaką w danym dniu pracownik powinien przepracować zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Co do zasady, pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego i powinien go udzielić w terminie wskazanym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta