Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Boty straszą w firmach

20 czerwca 2024 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
Aż 71 proc. pracowników wyraża niepokój związany z wdrażaniem innowacji AI w miejscu pracy
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Aż 71 proc. pracowników wyraża niepokój związany z wdrażaniem innowacji AI w miejscu pracy

Sektory, na które sztuczna inteligencja już dziś wywiera największy wpływ, są w stanie odnotować niemal pięciokrotnie wyższy wzrost wydajności pracy – wskazuje najnowszy raport PwC, który „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza.

Branże najbardziej „wrażliwe” na działanie sztucznej inteligencji to m.in. programowanie czy analiza finansowa. To tam AI już dziś wywiera największy wpływ. Pozytywny. Badania PwC pokazują, iż firmy z tych sektorów – dzięki tej technologii – odnotowują niemal pięciokrotnie wyższy wzrost wydajności pracy. Tyle że algorytmy wpływają też na pracowników. W dwojaki sposób: jedni zyskują, inni mogą drżeć o posadę.

Znasz się na AI? Zarobisz więcej

Z raportu „Global AI Jobs Barometer 2024”, w którym przeanalizowano ponad pół miliarda ogłoszeń o pracę z 15 krajów, wynika, iż AI może pozwolić wielu rynkom na „wyrwanie się z utrzymującego się niskiego wzrostu produktywności, generując rozwój gospodarczy, wyższe płace i lepszy standard życia”. Z pewnością sztuczna inteligencja już wpływa na rynek pracy, o czym świadczy fakt, że liczba ofert rekrutacyjnych związanych z AI rośnie aż trzyipółkrotnie szybciej niż całościowa liczba ofert. Co więcej, kandydaci na stanowiska wymagające umiejętności z zakresu sztucznej inteligencji są premiowane nawet do 25 proc. wyższymi płacami.

– Sztuczna inteligencja przekształca rynek pracy na całym świecie, co jest dobrą wiadomością dla globalnej gospodarki zmagającej się z poważnymi wyzwaniami ekonomicznymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12903

Wydanie: 12903

Spis treści
Zamów abonament