Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Światoodczucie krytycznoliterackie

27 grudnia 1997 | Plus Minus | JD

Szkice Mariana Stali o polskiejpoezji współczesnej

Światoodczucie krytycznoliterackie

JANUSZ DRZEWUCKI

Wostatnich latach dyskusja o najmłodszej poezji zastąpiła dyskusję o poezji polskiej w ogóle. Żeby się o tym przekonać, wystarczy zajrzeć do któregokolwiek z czołowych pism literackich, takich jak "Czas Kultury", "Kresy" lub "bru Lion", nie mówiąc już o rozwiązanych nie tak dawno "Nowym Nurcie" czy "Exlibrisie". Książkami o młodej poezji są też najgłośniej komentowane w tym roku: "Chwilowe zawieszenie broni" Jarosława Klejnockiego i Jerzego Sosnowskiego oraz "Niebawem spadnie błoto" Izoldy Kiec i Rafała Grupińskiego. Tyle tylko, że książki te bardziej są rozprawami z zakresu socjologii literatury niż krytyki literackiej. Pracą krytycznoliteracką, w najlepszym sensie tego słowa, jest natomiast zbiór szkiców Mariana Stali "Druga strona".

O ile Klejnocki i Sosnowski, Kiec i Grupiński omawiają najnowszą poezję bądź to z punktu widzenia generacyjnej zmiany, bądź przełomu, o ile w ich rozważaniach panuje duch permanentnie podsycanego rewolucjonizmu, o tyle Stali obca jest wszelka programowość i postulatywność, interesują go konkretne realizacje artystyczne, swoją uwagę skupia on wyłącznie na tekstach poetyckich. Autorzy "Chwilowego zawieszenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1265

Zamów abonament