Skazani nie są sami
WIĘZIENNICTWO
Współpraca ze społeczeństwem
Skazani nie są sami
WOJCIECH KNAP
Następstwem słynnego, trwającego 23 dni buntu w więzieniu w Manchesterze w 1990 r. było powołanie przez rząd Jej Królewskiej Mości komisji śledczej pod przewodnictwem znanego sędziego lorda Wolfa. Owocem prac tego gremium stał się dokument, zwany potocznie raportem Wolfa. Zawiera on rekomendację dla idei community prisons -- więzień otwartych na współpracę ze społeczeństwem. Wolf skonstatował, że wykonanie kary pozbawienia wolności w anturażu chłodnej praworządności, przy nastawieniu się w głównej mierze na izolację przestępcy, rodzi wiele negatywnych skutków. Uwięzieni tracą konstruktywne więzi ze światem zewnętrznym: pracę, mieszkania, często są porzucani przez rodziny. Ulegają przy tym erozji relacje z szanującymi porządek obywatelami, natomiast wzmacniają się te ze światem przestępczym.
Owa droga rozumowania doprowadziła do stwierdzenia, że pozbawienie wolności jest nieefektywną formą kontroli zachowań kryminalnych i dlatego powinno być stosowane przede wszystkim wobec autentycznie groźnych, wymagających długiej izolacji przestępców....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta