Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Demony i modliszki

27 grudnia 1997 | Plus Minus | MM

MALARSTWO

Powrót do sztuki secesyjnej

Demony i modliszki

MONIKA MAłKOWSKA

"Boże! Dlaczego secesja musiała się skończyć? Czy nie mogła trwać dalej? " -- taką pretensję do Najwyższego zgłosiła jedna z pań, zwiedzających wystawę "Koniec wieku". Nie ona jedna pragnęła powrotu do tamtej epoki. Od kilku lat sztuka z przełomu XIX i XX stulecia robi prawdziwą furorę. Każda wystawa malarstwa czy rzemiosła sprzed wieku ma zapewnioną tłumną publiczność.

Fascynacja Art Nouveau ma różnorodne podłoże. Nie chodzi tylko o podziw dla kunsztu artystów tamtej doby, lecz o podobieństwo klimatów obydwu epok. Poza tym, współczesne społeczeństwa o wysokim życiowym standardzie niemal zupełnie wyeliminowały barwne osobowości, wnoszące w codzienność fantazję i szaleństwo, żyjące wbrew utartym regułom. Współcześni, sztucznie wykreowani idole kultury masowej nie są w stanie zastąpić ekscentryków doby secesji. Tamci, choć tak odmienni od reszty, nie odgradzali się od świata kordonem ochroniarzy. Na co dzień można ich było spotkać w miejscach publicznych -- knajpach, kawiarniach, kabaretach. W ulubionych lokalach mieli "na zawsze" zarezerwowane stoliki. Do dziś przetrwały o nich anegdoty, legendy, wspomnienia. Pozostała też sztuka, której stali się bohaterami. Uwiecznieni w wierszach ina...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1265

Zamów abonament