Wreszcie cyfrowe dyplomy, cyfrowe świadectwa
Nie ma przeszkód, aby dyplomy uczelni już dzisiaj były wydawane w postaci elektronicznej, najlepiej opatrzone kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną, a następnie dołączane do cyfrowego portfela obywatela. Wystarczy zmienić przepisy.
Po wielu miesiącach pracy w pierwszym kwartale 2024 r. Unia Europejska przyjęła tzw. rozporządzenie eIDAS 2 wprowadzające nowe, długo oczekiwane przez rynek narzędzia, pozwalające na dalszy rozwój usług cyfrowych w UE, a także na rozszerzenie dotychczasowych. Jedne z najistotniejszych to wprowadzenie jednolitej tożsamości cyfrowej dla obywateli i rezydentów UE, portfel cyfrowy, w tym jego wersja kwalifikowana, w którym wprowadzone zostaną kwalifikowane atrybuty równoważne dokumentom tradycyjnym.
Już w dokumencie „Droga ku cyfrowej dekadzie” z 2022 r. (Decyzja Parlamentu i Rady 2022/2481) wskazano na potrzebę zapewnienia w UE wprowadzenia na szeroką skalę zaufanej, dobrowolnej i kontrolowanej przez użytkownika tożsamości cyfrowej, uznawanej w całej UE oraz umożliwiającej każdemu użytkownikowi kontrolowanie swoich danych w interakcjach online.
Cyfrowe atrybuty, czyli co?
Zgodnie z preambułą rozporządzenia eIDAS 2.0 państwa członkowskie UE powinny umożliwiać wydawanie i obsługę wiarygodnych atrybutów elektronicznych oraz przyczyniać się do zmniejszenia obciążenia administracyjnego poprzez umożliwienie obywatelom i rezydentom UE korzystania z tych atrybutów w transakcjach i czynnościach prywatnych i publicznych. Każdy dostawca, który wydaje poświadczone atrybuty w postaci elektronicznej, takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta