Układy zbiorowe w nowej odsłonie
Rząd chce wprowadzić otwarty katalog spraw, które mogą być regulowane w porozumieniach między firmą i pracownikami.
Tak wynika z projektu ustawy, który trafił właśnie do uzgodnień. Przypomnijmy, że układy zbiorowe pracy to dobrowolne porozumienia zawierane w drodze rokowań pomiędzy pracodawcą a pracownikami, reprezentowanymi przez związki zawodowe. Regulują one warunki pracy i wynagradzania w sposób dostosowany do potrzeb danego pracodawcy i zatrudnionych u niego osób (nie gorzej dla zatrudnionych, niż przewiduje kodeks pracy). W praktyce mogą zagwarantować większe profity, bo wspólna reprezentacja pracowników może wynegocjować więcej niż pojedyncza osoba.
Dlatego też Unia Europejska wymaga od państw członkowskich, aby docelowo 80 proc. pracowników było objętych porozumieniami zbiorowymi oraz układami zbiorowymi pracy. Stąd też rządowa propozycja, która ma być odpowiedzią na kryzys praktyki układowej w Polsce.
– Projekt, który dostaliśmy do zaopiniowania, zaczerpnął wiele inspiracji z propozycji przedstawionej przez poprzedni rząd, która były dyskutowana w ramach Rady Dialogu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta