Sankcje za demokrację. O negocjacjach pokojowych Moskwy i Kijowa
Zawieszenie broni, które już jawi się na horyzoncie, nie może być negocjowane na warunkach Kremla. Kluczowe wydają się dwie sprawy. Utrzymanie zachodnich sankcji wobec Rosji i plan pokojowy, który docelowo zakłada referenda na terenach spornych.
Coraz więcej ekspertów po każdej ze stron powtarza, że wojna w Ukrainie powoli zmierza ku zawieszeniu broni. Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla BBC mówi wprost o negocjacjach z Władimirem Putinem. Boris Johnson ujawnia publicznie domniemany plan Donalda Trumpa, który rzekomo miałby polegać nie na wymuszeniu kapitulacji Kijowa, ale zwiększeniu presji na Moskwę. Kontynuację wsparcia wojskowego dla Kijowa deklarują demokraci, jeśliby więc amerykańskie wybory wygra Kamala Harris czy inny następca Bidena, perspektywa wsparcia ze strony USA by się nie zmieniła. To sprawa kluczowa, bo i w Unii Europejskiej determinacja do wspierania Ukrainy nie wygasa.
Kijów nie jest więc i nie będzie sam, przynajmniej w horyzoncie dwóch, trzech najbliższych lat. To dla Moskwy musi być jasne. Czy to dostateczny powód, by konflikt zamrozić jeszcze w tym roku? Wobec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta