Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

500 pokoleń, czyli chichot prehistorii

16 sierpnia 2024 | Rzecz o historii | Krzysztof Kowalski

Socjologowie rozszczepili włos na czworo: podzielili pojęcie „tradycja” na wiele kategorii – wyróżnili w nich typy, grupy i podgrupy. Ale najbardziej pierwotny mechanizm tradycji ukazała ostatnio archeologia.

Najprostszą definicję tradycji podaje „Słownik mitów i tradycji kultury” Władysława Kopalińskiego. To przekazywanie „z pokolenia w pokolenie” w zasadzie wszystkiego – wierzeń, obyczajów, poglądów, umiejętności. A jednak, po trzech stuleciach „wałkowania” tematu przez naukę, najbardziej pierwotny mechanizm tradycji pokazała nieoczekiwanie archeologia. Odkrycia tego dokonano w jaskini Cloggs, u podnóża Alp Australijskich, na południowym wschodzie kontynentu. O odkryciu informuje artykuł na łamach tegorocznego, lipcowego numeru „Nature Human Behaviour”.

Archeolodzy po raz pierwszy zawitali do jaskini w roku 1970. Odkopali wówczas kości olbrzymich kangurów, na jakie polowali i jakie spożywali pierwsi ludzie korzystający z tego miejsca, w epoce kamienia. Jaskinia leży na terytorium zamieszkiwanym przez plemię/lud Gunaikurnai. Jego przedstawiciele nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12951

Wydanie: 12951

Spis treści

Reklama

Zamów abonament