Zakup tabletów – koszt czy środek trwały
Tablety stają się powszechnym narzędziem pracy wykorzystywanym w wielu firmach bez względu na wielkość obrotów czy liczbę pracowników. Kwalifikowanie nabycia takiego składnika majątku zależy w dużej mierze od podatnika.
W wielu przypadkach przedsiębiorcy decydują się na zamianę tradycyjnego laptopa czy komputera właśnie na urządzenie typu tablet.
Wydatki na zakup kosztem
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT zasadniczo wydatki na zakup tabletów dla pracowników mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów podatnika (pracodawcy), gdyż wykazują związek (zwykle pośredni) z przychodami pracodawcy i nie zostały wyłączone z tych kosztów ustawowo.
Oczywiste jest, że pracodawca przekazuje pracownikowi tablet po to, aby ten go używał do służbowych celów. Zastosowanie tabletu może być różne np. może mieć zainstalowane biznesowe aplikacje, ale przede wszystkim tablet służy do usprawnienia codziennej pracy. Tablety są wykorzystywane przez pracowników do wykonywania czynności służbowych, których bieżące realizowanie jest wymagane przez pracodawcę.
Co więcej, pracodawca i pracownik ustalają sposób korzystania z tabletu, m.in. ponoszenia kosztów łącza internetowego związanego z transmisją danych, jak również zwykłych kosztów związanych z utrzymaniem sprzętu mobilnego (koszty eksploatacji) oraz ograniczenia w korzystaniu z tabletu np. niemożność przekazania tabletu innym osobom lub brak możliwości modyfikacji oprogramowania tabletu.
W interpretacji indywidualnej z 22 marca 2019 r. (0114-KDIP2-3.4010.12.2019. 4.SP)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta