Wzorowa, alpejska demokracja wymaga remontu
Krajem wstrząsnął skandal z fałszowaniem podpisów pod inicjatywami referendum. Podważył unikalny system polityczny Helwetów – ich dumę.
Podpisy pod petycjami o przeprowadzenie referendów zdobywano często odpłatnie za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm. Niektóre dopuszczały się oszustw, dostarczając sygnatury dawno zmarłych obywateli .
Ocenia się, że wątpliwa może być ważność wielu przeprowadzonych głosowań. Rzuca to cień na system polityczny kraju efektywnie rządzonego bezpośrednio przez obywateli od ponad 130 lat.
W kraju Helwetów każdy obywatel może starać się o przeforsowanie swych pomysłów w praktycznie dowolnej sprawie publicznej. Najczęściej dzieje się to za pośrednictwem komitetów inicjujących przeprowadzenie referendum. Może np. dotyczyć, jak przed laty, wprowadzenia czasu letniego, co nie było łatwe do przeprowadzenia drogą parlamentarną. Silny opór bowiem stawiało wiele gmin, bo ich krowy przyzwyczaiły się do dojenia o stałej porze. Może także dotyczyć spraw wielkiej wagi, jak budowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta